Pečice so nepogrešljiv element kuhinje. Primerne za vse, peko lazanje in musake, pečenk in krompirja, kolačev, sušenje sadja,... in torej nepogrešljiv pripomoček v sodobni kuhinji.
Pečice se med seboj ločijo tako po funkcijah, načinu delovanja kot tudi po prostornini itd. Spodaj je opisanih nekaj glavnih funkcij, ki se jih najde pri sodobnih pečicah:
ČIŠČENJE:
- Emajl: večina osnovnih tipov pečic ima notranjost oblečeno v poseben emajl, na katerega se maščobne obloge manj primejo in omogočajo lažje čiščenje.
- Katalitične obloge so posebne plošče, v katerih se med peko nabira maščoba, ki oksidira in se jo lažje odstrani oziroma postopoma izgine.
Pečica WHIRLPOOL AKZM 838 s hidrolitičnim čiščenjem |
- Piroliza: Sistem samočiščenja pečice. Pečica se segreje na 500°C in odvisno od trajanja programa zažge ostanke hrane po stenah pečice. Po končani pirolizi zgolj pobrišete prah na dnu. Pred začetkom pirolize je potrebno iz pečice odstraniti vse pladnje, rešetke in vodila. Plus je preprost sistem delovanja pirolize, učinkovitost in prijaznost do okolja, saj ni potrebno uporabljati strupenih kemičnih sredstev za čiščenje pečice. Minus je velika poraba elektrike med samim delovanjem pirolize. Boljše pečice imajo tudi katalizacijske elemente, ki med pirolizo odvajajo neprijetne vonjave, prav tako boljši modeli omogočajo izbiro trajanja pirolize.
- Hidrolitično čiščenje: S pomočjo pare pri 90°C pečica v nekaj več kot pol ure doseže, da se maščoba odlušči od sten pečice. Prednost hidrolitičnega čiščenja je v ekonomičnosti samega postopka, saj je precej bolj energijsko učinkovit kot piroliza, prav tako niso potrebna agresivna čistilna sredstva.
Piroliza je sistem samočiščenja pečice.
Zelo priporočljiva tehnična novost,
če pečico veliko uporabljate.
VRSTE PEČIC:
- Klasične pečice so najbolj poznane. Pečice s številnimi funkcijami, ki omogočajo peko tako slaščic kot kruhovskih izdelov, enolončnic in narastkov.
- Parna pečica: kuhanje na pari velja za zdrav način priprave hrane, saj se ohranjajo hranilne snovi, oblika in barva. Primerna je predvsem za pipravo žitaric (riž,...), rib in zelenjave. Parna pečica pri nas ni dobro poznana, predvsem zaradi strahu pred omejitvijo glede receptov. Pečica ima posebej rezervoar, kamor se natoči vodo, ki jo potem pečica med peko spreminja v paro in vpihava v pečico. Peka poteka na nižji temperaturi kot v klasični pečici, kar še bolj pripomore h ohranjanju hranilne vrednosti živil.
- Osvetlitev: pečice imajo več različnih vrst osvetlitve, prevladuje halogenska osvetlitev, lučke pa se nahajajo na sprednji ali zadnji steni pečice.
Parna pečica ELECTROLUX EOB8851AAX |
- Kombinirana parna pečica omogoča pečenje tako s paro kot klasično peko, pri kateri je para zgolj dodatna podpora pri doseganju vrhunskih rezultatov. Je odličen kompromis za vse tiste, ki bi želeli pripravljati hrano na bolj zdrav način v parni pečici, a ne veste čisto, kako bi se zadeve lotili, V taki pečici se lahko peče kot v parni pečici pri nizki temperaturi, kot kombinacijo s klasično pečico ali kot v klasični pečici s podporo pare, saj se para izloča v različno intenzivnih stopnjah.. V taki pečici se brez težav lahko pripravi vse, od sladic, kruha, pečenk do zelenjave in narastkov.
- Mikrovalovna pečica hrano peče s pomočjo mikro žarkov. Dobijo se tudi mikrovalovne pečice, ki omogočajo klasično peko. Mikrovalovne pečice so lahko vgradne ali prostostoječe.
TEHNIČNE POSEBNOSTI:
- Izvlečna vodila: to so vodila, ki delujejo podobno kot vodila predalnikov - pekač se na vodilih pripelje ven iz pečice in odpelje nazaj, kar je še posebej priročno pri peki pečenk ipd.
- Katalitični sistem odstranjujejo vonjave, ki nastajajo med peko.
- Odstranljiva vratca in steklo na vratcih so še posebej priročni zaradi lažjega čiščenja.
Pečica WHIRLPOOL v črni barvi |
- Mehko zapiranje vrat: boljši modeli pečice imajo počasno zapiranje, torej vratca se zaprejo postopno in ne skočijo.
- Prostornina: sama prostornina pečic danes zelo variira. Od klasičnih 54 l pa vse do 74 l. Kakšno prostornino izbrati je odvisno od pogostosti uporabe pečice. Če se peče pogosto in v velikih količinah, je večja prostornina dobrodošla, saj z istočasno peko piškotkov v treh nivojih privarčujemo tako na času kot pri porabi energije, zaradi ventilatorja pa lahko istočasno na več nivojih pečemo pečenko, krompir in zelenjavo za prilogo. Pečice z večjo prostornino imajo običajno tudi večje pladnje.
- Velikost pečic: Najpogostejše so pečice, velike pbl. 60x60cm. Obstajajo pa tudi t.i. kompaktne pečice, ki so nižje, posledično imajo tudi manjšo prostornino, vendar vsebujejo vse druge pomembne sestavine, ki jih pečica rabi. V tujini so pogoste tudi pečice širine 90cm, ki pa jih na našem trgu skorajda ni. To so pečice, namenjene za uporabo v gospodinjstvu, kjer se zelo veliko peče.
- Kontrolne plošče : od standardnih z dvemi gumbi do pogrezljivih gumbov in TouchContol (upravljanje na dotik).
PROGRAMI:
Sodobne pečice imajo številne programe, vseh ne bomo naštevali, tu le o nekaterih:
- Ventilator in kroženje vročega zraka omogočajo pečenje na več nivojih hkrati, pri nekaterih pečicah v dveh, pri drugih v treh nivojih. Tako se skrajša celotni čas peke in zniža poraba energije, zaradi kroženja vročega zraka se tudi zniža temperatura, potrebna za peko, za približno 10°C, ter trajanje same peke.
- Avtomatični programi. Nekatere pečice imajo že prednastavljene programe, ki od kuharja zahtevajo zgolj, da vstavi hrano v pečico in pritisne ustrezen gumb. Na podlagi prednastavljenih algoritmov pečica sama ugotovi potrebno trajanje peke in temperaturo in opravi celotno delo namesto nas.
Vgradna pečica zraven vgradnega hladilnika. |
Pogosto se postavlja vprašanje, ali je pečica lahko montirana zraven hladilnika. Odgovor je LAHKO. Sodobne pečice so namreč zelo dobro izolirane, zato se omarice minimalno segrevajo. Poleg tega odvajajo odvečen vroč zrak skozi režo na sprednji strani pečice. Hladilniki pa svež zrak za ventilacijo zajemajo spodaj in zadaj (vgradni) ali ob strani in zadaj (prostostoječi), tako da se vroč in hladen zrak ne mešata.
OPOZORILO: pred prvo uporabo pečice si obvezno podrobno preberite navodila za uporabo proizvajalca pečice. Med posameznimi proizvajalci prihaja do razlik v priporočilih glede uporabe pečice, prav tako je veliko tehničnih podrobnosti, ki jih je potrebno upoštevati pri vgradnji in uporabi pečice.
(C) Gros-Novak, d.o.o. Studio kuhinj Gros-Novak www.gros-novak.si
Ni komentarjev:
Objavite komentar